Jak vyřešit problém s pomočováním?

25% všech dětí na světě má zkušenosti s nočním pomočováním. Je to normální součást dospívání, která bohužel může představovat velmi složitou část pro vás i vaše dítě. Přečtěte si následující rady a tipy, jak se vyrovnat s problémem, které noční pomočování představuje a také jak můžete v tomto období vašemu dítěti pomoct.

U mnoha dětí je noční pomočování spojené s pocitem studu, odlišnosti a osamění. Celý problém může vést ke snížení sebevědomí a v mimořádných případech může celá situace přerůst v problémy s dětskou psychikou, která ovlivňuje také sociální vývoj dítěte.

Pokud se ve vaší rodině problém s nočním pomočováním objeví, tak je potřeba vaše dítě zdravě podporovat, o problému otevřeně diskutovat a hlavně zůstat pozitivní. Buďte trpěliví, chápaví a snažte se celý problém nedramatizovat. Velmi důležité je se vyhnout situacím, kdy budete rozzlobeně reagovat při samotných nehodách s promočenou postelí. Problém by se tím pouze zhoršil.

Je potřeba si uvědomit, že pokud jste z tohoto problému frustrování vy, tak vaše dítě na tom bude z principu ještě hůře a je nežádoucí tento stav dále prohlubovat. Pomozte svému dítěti tím, že o problému budete společně otevřeně diskutovat a také nabídněte pomocnou ruku a řešení, čímž mu dáte najevo podporu v tomto problému. Dítě pozná, že na problém není samo a nebude tolik vystresované a znepokojené.

Strava vašeho dítěte je velmi důležitá!

Příčiny vzniku nočního pomočování mohou být spojené také se stravou vašeho dítěte. Zácpa je totiž častým spouštěčem tohoto problému. Pokud má vaše dítě zácpu, zvyšuje se tlak na močový měchýř, což může vést k nevyžádaným nočním nehodám, ale ovlivňuje také schopnost ovládání močového měchýře v průběhu dne. Pokud si tedy všimnete, že se vaše dítě pravidelně nevyprazdňuje nebo jeví známky zácpy, zkuste zvýšit přísun tekutin a také vlákniny. Ideální je v tomto případě třeba jablečný džus, ovoce, zelenina či celozrnné produkty.

Spánek, spánek a opět spánek

Pokud vaše dítě trpí nedostatkem spánků, tak může být podrážděné, může mít problémy se soustředěním a bude se také méně chtít učit novým věcem. Zkrátka a dobře spánek je pro všechny z nás nesmírně důležitý. Umožňuje nám dobít zpět baterie a tak čelit novým výzvám. Nedostatek spánku může být pro vaše děti z vícero důvodu stresující, což následně může způsobit problémy s nočním pomočováním. Proto je velmi důležité vytvořit vašemu dítěti podmínky pro pohodlný a klidný spánek, a to v případě, že s nočním pomočováním problémy nemá, ale také pokud je má.

Správná rutina před spánkem

Zavedení dobrý zvyků před ulehnutím do postele může velmi výrazně vašemu dítěti usnadnit přípravu na spánek. Zde je několik tipů, které se můžete před ulehnutím do postele vyzkoušet:

  • Relaxační koupel: Pěkně teplá koupel dokáže po náročném dni vašeho dítěte skutečné divy. Dítě se v koupeli uklidní a připraví na následný klidný spánek.
  • Vyhněte se přílišné konzumaci tekutin: Vždy je důležité hlídat správný pitný režim dítěte, a to po celou dobu dne. Večer by vaše dítě mělo pít pouze již na uhašení žízně a 1-2 hodiny před spaním by již nemělo pít vůbec.
  • Návštěva toalety před spaním: Ujistěte se, že vaše dítě před ulehnutím navštívilo toaletu. Prázdný močový měchýř je totiž před spaním velmi důležitý a je potřeba z tohoto rituálu vytvořit denní návyk.
  • Buďte dobře naladěni: Před ulehnutím se pobavte se svým dítětem o tom, jaký mělo den, jaké dobrodružství zažilo a na co bude rádo vzpomínat. Vaše dítě poté bude usínat s pocitem bezpečí a bude mnohem klidnější.
  • Pohádky před spaním: Přečtěte dítěti jeho oblíbenou knížku před spaním nebo vyprávějte zajímavý příběh. Tyto maličkosti pomohou posilnit váš společný vztah a zároveň opět podpoří klid a pocit bezpečí.
  • Fyzický kontakt: Dlouhé objetí, pohlazení nebo pouze blízká přítomnost navodí vašemu dítěte opět pocit klidu a bezpečí. Díky tomuto pocitu bude poté lépe usínat.
  • Buďte připraveni: Vždy si v dětském pokoji připravte náhradní noční plenky a pyžamo. Je totiž vždy lepší být na případnou noční nehodu připraven.

Vyzkoušejte noční plenky

Dopřejte svému dítěti klidný a pohodlný spánek s dokonalým pocitem sucha, a to pomocí nočních kalhotkových plen Bambo Dreamy. Tyto plenky jsou speciálně navrženy pro děti, které trápí noční pomočování. Použití nočních plenek pomůže odvrátit stresové situace, kdy se dítě uprostřed noci probudí s promočenou postelí. Nebojte se vašemu dítěti na začátku používání zdůraznit, že se nejedná o noční plenky, nýbrž o noční kalhoty!

Chcete se o nočním pomočování dozvědět více informací? Přečtete si další články na našem blogu!

BIO a 100% rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature!

Nové biologicky rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature jsou nepostradatelným doplňkem každého přebalovacího pultu, tašky na plenky, kabelky či maminčina batůžku. Hodí se zkrátka všude, kam se s vaším miminkem vydáte. Buďte připraveni čelit veškerým nesnázím, které mohou venku či uvnitř nastat!

BIO vlhčené ubrousky
Top