Jak vybrat správnou velikost dětských plen?

Jste v roli rodiče úplně poprvé nebo už jste v tomto ohledu zkušení? Ať tak či onak, najít správnou velikost plenky pro vaše miminko nemusí být úplně jednoduché. Špatně zvolená velikost plenky způsobí její protečení, což nechcete ani vy a už vůbec ne vaše miminko.

Přečtěte si naše rady, jak vybrat správnou velikost od novorozenců až po batolata, která už chodí na nočník. Pokud vyberete špatnou velikost plenky, nejen že je velké riziko již zmíněného protečení, ale s tím souvisí i podráždění jemné dětské pokožky. Každé miminko je jiné – pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, je na místě posoudit velikost dítěte. Pokud je dítě dlouhé a hubené, zvolte raději menší velikost. Naopak pokud je dítě sice menší ale statnější, doporučujeme zvolit větší velikost. U výběru plenek je ale především důležitá savost, která by měla zajistit co nejrychlejší odvod moči a stolice z pokožky vašeho dítěte do jádra plenky, což minimalizuje riziko podráždění a opruzení. Plenka by měla být také prodyšná, jelikož je vaše dítě v plence téměř 24 hodin denně s výjimkou koupání a přebalování.

Jak vybrat správnou velikost plenky pro novorozence?
Před příchodem miminka na svět si většinou rodiče dělají železné zásoby plen různých druhů a velikostí, což je pochopitelné – chtějí být připraveni. Plenky mohou být ale brzy příliš malé nebo dlouho příliš velké. Proto doporučujeme zakoupit pouze jedno balení plen, popřípadě zkuste najít v obchodech vzorky plen různých velikostí podle očekávané váhy miminka. Myslete však na to, že očekávaná váha miminka se může od té skutečné výrazně lišit. Vzorky plen si vezměte již s sebou do porodnice, aby pak mohl například tatínek vybrané plenky nakoupit i domů. Obvykle novorozenci s váhou okolo 3-3,5 kg začínají na velikosti plenek č.2 (3-6kg). Plenky č.0 (1-3kg) a č.1(2-4kg) jsou určeny pro předčasně narozené děti a dvojčata.

Průvodce velikostí plenek

Jak by se měla plenka oblékat, aby se minimalizovala možnost protečení?
Před nasazením plenky se ujistěte, že jsou uvnitř chrániče proti protečení narovnané. Dále se ujistěte, že jsou manžety vytaženy kolem nohou a zadečku vašeho dítěte. Umístěte plenku pod dítě, přehněte přední část přes břicho a zapněte. Plenka by měla být umístěna v úrovni pasu a relativně těsná – při zapínání plenky zkontrolujte, zda je mezi plenkou a pasem vašeho miminka místo pro prst. Bonusový tip: pokud je vaše dítě chlapec, ujistěte se, že jeho penis směřuje dolů, než zavřete plenku (to platí i pro kalhotkové plenky). 

Kdy byste měli přejít na větší velikost?
Zaznamenáváte prosakování, i když velikost plenky by měla odpovídat váze vašeho dítěte? Jedním z nejčastějších důvodů prosakování je příliš malá plena. Jak již bylo zmíněno dříve, každé miminko je stavěno jinak a ve skutečnosti neexistuje žádná univerzální velikost. Pokud zaznamenáte opakované prosakování, i když by velikost plenky měla být podle tabulek a kilogramů správná, zkuste velikost zvýšit, ale nikdy by plenka neměla být příliš volná. 

Co když plenka v noci proteče?
Vždy doporučujeme pro vaše miminko nebo batole na noc používat raději klasické plenky než ty kalhotkové, protože je lze upravit tak, aby lépe obepínaly pas miminka pro ideální noční ochranu. Vaše dítě však může být také v rozmezí dvou velikostí nebo před spaním příliš pije. Pokud má vaše dítě před spaním velkou žízeň, bude pravděpodobně potřeba dítě pro jistotu v noci přebalit, protože každá plenka pojme jen určité množství moči. Můžete také použít ochranné podložky do postele, jako jsou naše ochranné podložky do postele Bambo Nature. Jednorázové podložky do postele mají utěsněné okraje pro optimální ochranu proti protečení a materiál je prodyšný, aby se minimalizovalo riziko podráždění pokožky. Mají také pásku, takže je můžete snadno připevnit k posteli pod prostěradlo. Podložky do postele jsou také skvělé, když už vaše dítě chodí na nočník. V tuto chvíli jsou i plenkové kalhotky skvělou alternativou k tradičním plenkám, protože si je dítě může samo stahovat nahoru a dolů, jako běžné spodní prádlo. Kalhoty nelze utáhnout jako klasické plenky, takže je důležité najít velikost, která dobře sedí a dostatečně saje. Použijte průvodce velikostí na obalu nebo vyzkoušejte různé velikosti, abyste našli tu správnou. Zkušení rodiče vědí, že vyhnout se protečení na 100 % je téměř nemožné. Téměř vždy zažijete okamžiky, kdy se vaše dítě pohybuje mezi dvěma velikostmi, nebo situace, kdy jste plenku jednoduše oblékli špatně. Pokud se však budete řídit těmito radami, riziko protečení úplně minimalizujete.

Jsou plenky Bambo Nature vhodné pro citlivou pokožku?
Všeobecně platí, že vše, co dáváte na tělo svého dítěte – zejména plenky, protože jsou v kontaktu s pokožkou téměř 24 hodin denně – by mělo být co nejšetrnější k pokožce. Plenky Bambo Nature jsou dermatologicky testovány, certifikovány ekoznačkou Nordic Swan a ekoznačkou EU, s certifikátem Asthma Allergy Nordic a neobsahují žádnou parfemaci. Naše plenky jsou zcela bez chlóru (TCF) a materiál pochází z udržitelných a dobře spravovaných lesů certifikovaných FSC® (Forest Stewardship Council), kde se nekácí více stromů než les může replikovat. Takže ano, naše plenky jsou vhodné pro citlivou pokožku – stejně jako naše další produkty, od vlhčených ubrousků až po péči o pleť.

Naše tipy:
Každá dobrá plenka by měla být extrémně savá, aby rychle odváděla moč a stolici od pokožky, zároveň musí být také prodyšná. To pomůže zabránit podráždění pokožky. Plenky Bambo Nature obsahují nejnovější technologii kanálků, která velmi rychle odvádí vlhkost do super absorpčního jádra. Než koupíte větší zásobu plenek, zkuste najít vzorky různých velikostí a vyzkoušejte je na svém dítěti. Použijte tabulky velikostí a doporučení kilogramů jako vodítko – ale mějte na paměti, že všechna miminka jsou jinak stavěná a žádná univerzální velikost pro všechny neexistuje. Při nasazování plenky se ujistěte, že dobře sedí kolem nohou a pasu. Pokud zaznamenáte opakované prosakování, přestože by plenka měla sedět podle váhových a velikostních tabulek, zkuste větší velikost, ale vždy se ujistěte, že střih plenky není příliš volný. Pokud zaznamenáte opakované úniky v noci, vaše dítě může být mezi dvěma velikostmi nebo možná pije příliš mnoho před spaním. Zkuste přebalovat během noci, omezit příjem tekutin před spaním nebo používat ochranné podložky do postele. Na noc doporučujeme pleny klasické, dají se upravit a utáhnout. Když děti dosáhnou věku učení na nočník, zkuste během dne místo klasických plen používat plenkové kalhotky. Pro dítě se snadněji vytahují nahoru a dolů. Přes noc stále doporučujeme používat klasické plenky. Pleny by měly být co nejšetrnější k pokožce – hledejte dermatologicky testované produkty bez parfemace a zcela bez chlóru (TCF), certifikované podle Nordic Swan Ecolabel a EU Ecolabel a s certifikátem Asthma Allergy Nordic.

BIO a 100% rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature!

Nové biologicky rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature jsou nepostradatelným doplňkem každého přebalovacího pultu, tašky na plenky, kabelky či maminčina batůžku. Hodí se zkrátka všude, kam se s vaším miminkem vydáte. Buďte připraveni čelit veškerým nesnázím, které mohou venku či uvnitř nastat!

BIO vlhčené ubrousky
Top