Co je to pomočování a jak s ním bojovat?

Každé dítě nemá rádo, když se uprostřed noci probudí v mokré posteli. Přesto je noční pomočováním problémem, se kterým se potýká mnoho rodin po celém světe. Nepropadejte ovšem flustraci či zoufalství pokud proces odplenkovávání trvá vašemu dítěti déle než je obvyklé!

Noční enuréza

Většina dětí je v průběhu dne schopná ovládat svaly močového měchýře okolo 3 let, ale i přesto se stává, že to trvá déle. Pokud je vašemu dítěte více než 5 let a stále má problémy s nočním pomočováním, tak jej patrně trvá noční enuréza, což v překladu znamená „noční pomočování“. S tímto problémem se potýká mnoho dětí po celém světe.

Noční enurézu rozdělujeme poté do dvou kategorií: primární a sekundární. V primární kategorii děti trápí neustále noční pomočování. V sekundární kategorii se enuréza projevuje nečekaným pomočováním. Běžným jevem sekundární kategorie také bývá, že děti nemají například více než 6 měsíců potíže a najednou se noční pomočování znovu objeví.

Příčiny nočního pomočování

Schopnost plné kontroly nad močovým měchýřem má každé dítě vyvinutou jinak. Noční kontrolu nad močením poté ovládá hormon ADH, který dává informace ledvinám a ty by měly produkci moči v průběhu noci zpomalit. Některé děti nevytvářejí dostatek tohoto hormonu, a proto jejich ledviny produkují stejné množství moči jako během dne, což je jeden z důvodů pomočování. Pokud problém nočního pomočování pramení z této příčiny, tak je pozitivní, že postupně děti tento hormon začnou produkovat v plné výši a noční pomočování ustane.

Bez ohledu na příčinu nočního pomočování je důležité být trpělivý a poskytovat vašim dětem podporu, maximální míru pohodlí a klidu. Každé dítě totiž prochází svým vlastním vývojovým tempem a problémy s nočním pomočováním se téměř vždy vyřeší.

Jak řešit noční pomočování?

Většina dětí si s nočním pomočováním poradí sama, a to bez nutnosti vyhledat odbornou pomoc. Důvod je jednoduchý – vyrostou z toho. Pokud se vám, rodičům, již bude zdát noční pomočování jako neúnosné, tak rozhodně vyhledejte pomoc pediatra, který určí hlavní příčinu nočního pomočování a zahájí potřebnou léčbu. V mnoha případech vás pediatr stejně ujistí, že léčba nutná není.

Léčebné metody

Běžnými způsoby léčby nočního pomočování je například noční alarm či lékařská medikace. Noční alarm je speciální monitorovací zařízení, které při prvních známkách vlhkosti vaše dítě probudí. Dítě při probuzení nabyde plného vědomí a začne plně ovládat svůj močový měchýř, což minimalizuje vznik dalších nehod. Tato metoda je velmi účinná, ale dítě na ni musí být plně připraveno. Druhou možností je poté předepsání medikamentů vaším pediatrem či jiným odborníkem.

Kdy se jedná o skutečný problém a je nutné jednat?

Léčebné metody uvedeny výše jsou většinou zahájeny před nástupem dítěte do školy. V tomto věku jsou již děti dostatečně vyspělé a motivované, aby s problémem nočního pomočování chtěly bojovat. Díky tomu snadno poznáte, zda je případná léčba úspěšná či nikoliv.

Pokud ani po nezdarech v předškolním či školním věku nedochází ke zlepšení, tak vždy doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, který do hloubky prozkoumá stav vašeho dítěte a případně navrhne další postupy léčby.

FAQ – Nejčastější otázky ohledně pomočování

Proč mé dítě trápí pomočování?
Důvody nočního pomočování jsou různé a je jich mnoho. Většina dětí, které trpí nočním pomočováním nemají s ovládáním močového měchýře v průběhu dne žádný problém. Noční problém je poté způsoben pomalejším vývojem vašeho dítěte, které ještě v nedostatečné míře produkuje hormon ADH, který ovládá noční funkci ledvin. Díky tomu mozek dítěte neumí v noci rozpoznat potřebu jít na záchod a vzniká tak problém s nočním pomočováním. Většinou se není ovšem čeho bát, jelikož vývoj tohoto hormon se časem dostane do normálu a s ním ustane také noční pomočování.

Zmizí noční pomočování, když bude dítě starší?
Ano. Časem vaše dítě s největší pravděpodobností problémy s nočním pomočováním překoná. Je opravdu nutné si uvědomit, že problém s nočním pomočováním trápí velkou část dětí. 15-25 % dětí ve věku 5 let má stále problémy s nočním pomočováním, kdy se toto číslo s každým dalším rokem snižuje o 15 %. V pubertě poté trápí noční pomočování již přibližně 1 % dětí.

Kdy kontaktovat vašeho pediatra s problémem očního pomočování?
Většina dětí, které mají problémy s nočním močením, je zdravá. Pokud ovšem uznáte, že míra pomočování je již za hranici únosnosti, tak vždy doporučujeme návštěvu vašeho pediatra. Pediatr následně zhodnotí míru problému, definuje jeho příčinu a případně zahájí léčbu. Zároveň s vámi bude konzultovat denní režim dítěte, a to včetně jeho pitného režimu či hygienických návyků.

Zpomalí používání kalhotkových plenek či jiných podobných produktů schopnost ovládání močového měchýře?
Používání nočních kalhotkových plenek Bambo Dreamy nezpomalí schopnost dítěte ovládat močový měchýř. Noční kalhotkové pleny Bambo Dreamy naopak vašemu dítěti pomohou odstranit stresovou zátěž, které noční pomočování přináší a samozřejmě uleví také vám, rodičům, od neustálého převlékání promočené postele. Nebojte se tedy noční kalhotkové plenky Bambo Dreamy používat a dopřejte svému dítěti pohodlný a klidný spánek bez „nehod“.

Někdy mi plenky Bambo Dreamy protečou – co by mohlo být špatně?
Ve většině případů protečení plenky dochází díky volbě špatné velikosti či nesprávného nasazení plenky. Před použitím vždy doporučujeme přečíst návod na zadní straně. Pokud i při dodržení návodu dochází k prosakování, tak doporučujeme použít menší či větší velikost.

BIO a 100% rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature!

Nové biologicky rozložitelné vlhčené ubrousky Bambo Nature jsou nepostradatelným doplňkem každého přebalovacího pultu, tašky na plenky, kabelky či maminčina batůžku. Hodí se zkrátka všude, kam se s vaším miminkem vydáte. Buďte připraveni čelit veškerým nesnázím, které mohou venku či uvnitř nastat!

BIO vlhčené ubrousky
Top